CrossFit Discussion Board  

Go Back   CrossFit Discussion Board > CrossFit Forum > Nutrition
CrossFit Home Forum Site Rules CrossFit FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read

Nutrition Diet, supplements, weightloss, health & longevity

Reply
 
Thread Tools
Old 08-20-2008, 10:29 PM   #1
David Stitz
Member David Stitz is offline
 
David Stitz's Avatar
 
Profile:
Join Date: Dec 2007
Location: Columbia  MO
Posts: 68
Zone Cost

Are there any students out there who eat a strict Zone diet? Can anyone offer insight on the cost of Zoning, compared to eating like everyone else. I start Monday, and cost will not stop that, but it would be nice if I knew whether I was in for a bodycheck to my checking account.

Aside from that, howabout tips on how to plan and buy for Zoning to maximize efficiency?

I'm thinking about doing a week of the same breakfast, same lunch, and same dinner and snacks. Seems easy to shop for. Anybody get miserable eating the same thing everyday?

Any information is greatly appreciated.
PS. Tried the search, read a bunch of threads, no luck. Sometimes its hard to figure out what information will be shared in a thread simply by its title.
  Reply With Quote
Old 08-20-2008, 11:11 PM   #2
Derek Weaver
Departed Derek Weaver is offline
 
Profile:
Join Date: Jul 2007
 
Posts: 881
Re: Zone Cost

If I were a student, I wouldn't Zone. I'd just go Paleo, keep the fruit to a minimum (cost) and spend what's left having fun.

Paleo with more fat and less carbs than the Zone should be cheaper than all that fruit... lots of green veggies can be quite cheap if you buy in bunches... or even frozen (not optimal, but fine in a pinch or when money is tight)
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 05:09 AM   #3
George Mounce
Banned for Ethical and Integrity Violations George Mounce is offline
 
Profile:
Join Date: Mar 2007
Location: Steens  MS
Posts: 3,295
Re: Zone Cost

I agree with Derek - just Paleo choices or IF would be eaiser - I know Patrick Donnelly is a student and has been doing IF for over a year.
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 06:12 AM   #4
Ben Kaminski
Member Ben Kaminski is offline
 
Profile:
Join Date: Apr 2004
Location: Cincinnati  OH
Posts: 875
Re: Zone Cost

There's nothing wrong with Zoning and it can be done at a very low cost.

Pick foods from the list in the CFJ21, and find the cost per block for each food.

Choose foods for all 3 macronutrients that are a low cost per block.

Example: Chicken is $2/lb, with 16 blocks/lb, so that is $0.125/block.
Beef Jerky is $20/lb, with 16 blocks/lb, equalling $1.25/block.
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 06:38 AM   #5
Nick Shimondle
Member Nick Shimondle is offline
 
Nick Shimondle's Avatar
 
Profile:
Join Date: Jul 2008
Location: Houghton  MI
Posts: 49
Re: Zone Cost

Quote:
Originally Posted by David Stitz View Post
Are there any students out there who eat a strict Zone diet? Can anyone offer insight on the cost of Zoning, compared to eating like everyone else. I start Monday, and cost will not stop that, but it would be nice if I knew whether I was in for a bodycheck to my checking account.
I am a student who zones and i spend about $50/week for food, since all of the stuff you buy should be natural don't buy more than a weeks worth of food as it will spoil quickly. That being said I could probably go cheaper if I didnt buy my breyers . (quite lengthly post on this)

Quote:
Originally Posted by David Stitz View Post
I'm thinking about doing a week of the same breakfast, same lunch, and same dinner and snacks. Seems easy to shop for. Anybody get miserable eating the same thing everyday?
Thats the same thing I do and although I get flack from my friends for eating salads everyday, I don't mind it at all, but you should switch it up about every couple of weeks. Nothing major but I switch up my protein sources from lets say chicken to fish, lean pork, lean beef, or something of that nature.

Also tomatoes are cheap when they are in season, but you really owe it to yourself to buy the ripe from the vine organic ones as they have more flavor and are not treated with ethylene gas. Or even better yet grown your own cherry tomatoes. A tip from good old Alton Brown is to never let your tomatoes go under 50 Degrees Farenhight as it kills off flavor permanetly. Onions are also cheap, if you have a significant other you might want to limit yourself to having them only for one meal.

A tip about starting the zone, first couple of days it will feel like a ferret is trying to eat out your insides if your diet was bad before hand. Also i drink at least 7 liters of water a day so that my body can process all of the fiber and allow me to properly do my morning business . But stick with it and you will reap the benifits

EDIT: 1 liter when i wake up, 1 liter after every meal so 5 liters, 1 liter in between breakfast and lunch, and if i remember 1 liter before i go to bed

Last edited by Nick Shimondle : 08-21-2008 at 06:49 AM.
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 09:53 AM   #6
David Wood
Departed David Wood is offline
 
Profile:
Join Date: Oct 2002
 
Posts: 3,303
Re: Zone Cost

Many, many, prior threads on eating Zone while on a college student budget and/or cafeteria.

Seek and ye shall find.
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 09:59 AM   #7
Sean Dunston
Affiliate Sean Dunston is offline
 
Sean Dunston's Avatar
 
Profile:
Join Date: Sep 2007
Location: Alexandria  VA
Posts: 5,759
Re: Zone Cost

Quote:
Originally Posted by David Wood View Post
Many, many, prior threads on eating Zone while on a college student budget and/or cafeteria.

Seek and ye shall find.
Yeah-
Look for the ones that talk about Zone Beer and Paleo Tequila.
These are necessary if you are still in college.
__________________
Mount Vernon CrossFit, Owner
USA Powerlifting, Virginia State Rep
My gym- Mount Vernon CrossFit
  Reply With Quote
Old 08-21-2008, 04:19 PM   #8
Joe Bernard
Member Joe Bernard is offline
 
Profile:
Join Date: Aug 2007
Location: Philadelphia  PA
Posts: 2,626
Re: Zone Cost

I am a sophomore and I paleo. It's alot easier than zone, and I can't see myself measuring out stuff in a dining hall with people giving me weird looks. I already get enough weird looks as it is eating the way I do and doing CF WODs...
  Reply With Quote
Old 08-22-2008, 06:46 AM   #9
Tirzah Harper
Member Tirzah Harper is offline
 
Tirzah Harper's Avatar
 
Profile:
Join Date: Dec 2005
Location: Ashland  Ohio
Posts: 974
Re: Zone Cost

If you're improving your diet, don't forget to factor in the DECREASE in medical costs to offset the INCREASE in food costs. It does happen.
__________________
food log: wfs http://www.thedailyplate.com/diary/who/tirzahrene
  Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off
Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Average cost of the Zone? Adam C Veres Nutrition 6 02-28-2008 01:02 PM
Cost of CrossFit? Tim Miceli Starting 11 01-12-2008 02:26 PM
The High Cost of Zoning Joshua Newman Nutrition 7 04-09-2005 04:42 AM
Cost of equipment Kenneth Rhodes Equipment 2 09-17-2003 01:15 PM


All times are GMT -7. The time now is 05:40 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
CrossFit is a registered trademark of CrossFit Inc.