CrossFit Discussion Board  

Go Back   CrossFit Discussion Board > CrossFit Forum > Nutrition
CrossFit Home Forum Site Rules CrossFit FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read

Nutrition Diet, supplements, weightloss, health & longevity

Reply
 
Thread Tools
Old 06-24-2008, 05:30 AM   #1
Jason Lin
Member Jason Lin is offline
 
Jason Lin's Avatar
 
Profile:
Join Date: Mar 2008
Location: Dallas  tx
Posts: 226
Calorie per dollar ...

I'm in the 2nd month of doing Rippetoe's SS program and I feel compelled to eat all the time. However, considering that everything costs an arm and a leg nowaday, I would feel pretty stupid if I should accidentally eat myself and my cat into bankruptcy and straight to the poor house!

So in the interest in (1) continuing to squat heavier AND (2) not going homeless, I started thinking about what food would give me the most calories for my dollar ...

[A little background here: I eat mostly paleo but I'm not militant about it. Also, I am somewhat lactose intolerant (show me an asian who isn't! ) I can drink some milk - just not a gallon a day ...]

So far my stable of "heavy but reasonably cost friendly" food has been: nuts, nut butter (not that cheap, but very calorically dense), coconut milk, olive oil (by far the best calorie per dollar food I found), some milk, ice cream ...

Since I'm always looking to add more variety to my diet, any suggestions/recommendations would be much appreciate!

Thanks ...
__________________
"Precious Father, why have you given me this desire to wrestle and then made me such a stinky warrior?" - Nacho Libre
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 05:53 AM   #2
Patrick Poblocki
Member Patrick Poblocki is offline
 
Patrick Poblocki's Avatar
 
Profile:
Join Date: Jan 2008
Location: Thompson  CT
Posts: 147
Re: Calorie per dollar ...

Are you eating Paleo? I ate Quinoya for a while. It's technically a fruit seed, but dried to look like Couscus. I'm really not sure how it reacts in the body. I posed the question a while back and most considered it a grain. I stopped eating it; however, it's packed full of calories and has the same amino acid profile as milk. I think a cup cooked gives you like 14 grams of protein.

Just a thought. I was actually thinking about bringing it back into my diet because of food prices. I'm eating more tubers now to cut back on the amount of veggies and fruit. Peanut Butter (I know not Paleo) and milk is how I add cals cheaply.

Patrick
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 05:55 AM   #3
Patrick Poblocki
Member Patrick Poblocki is offline
 
Patrick Poblocki's Avatar
 
Profile:
Join Date: Jan 2008
Location: Thompson  CT
Posts: 147
Re: Calorie per dollar ...

Quote:
Originally Posted by Jason Lin View Post
I eat mostly paleo but I'm not militant about it. Also, I am somewhat lactose intolerant (show me an asian who isn't! ) I can drink some milk - just not a gallon a day ...]

...

Ok, sorry. It's early. But I'd still consider my suggestions.
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 08:30 AM   #4
Kurt A Gross
Member Kurt A Gross is offline
 
Profile:
Join Date: Oct 2006
Location: York  PA
Posts: 355
Re: Calorie per dollar ...

Quinoa isn't cheap, at least not here. A stick of butter is 810 calories. 4 tbsp of olive oil is 560 cals. I would think fats would be cheaper cals/dollar. How about a tub of lard?
__________________
The Gods taught us to forge iron so that we would not be slaves.
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 08:43 AM   #5
Laura Kurth
Member Laura Kurth is offline
 
Profile:
Join Date: Oct 2007
Location: Boston  MA
Posts: 2,476
Re: Calorie per dollar ...

if you are willing to re-introduce a grain, you can't go wrong with oatmeal for price. I have seen it for 59c/lb
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 08:52 AM   #6
George Mounce
Banned for Ethical and Integrity Violations George Mounce is offline
 
Profile:
Join Date: Mar 2007
Location: Steens  MS
Posts: 3,295
Re: Calorie per dollar ...

Even Rip talks about foregoing the obvious health detriment of downing a gallon of whole milk a day, but thats because of your specific goal.

Oatmeal is excellent for what you are trying to achieve.

Paleo is great, but you don't have to do it all the time. The problem with most people is that they are eating too much, and thats why they are overweight, not always about what they are eating.

Me personally, I'm not militant about the fruit seeds (though I am very militant about cereal grains, I just completely steer clear), and I will eat quinoa and buckwheat, and use them often in recipes.

Chickpeas can be another option if you like them.
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 08:56 AM   #7
Jamie J. Skibicki
Member Jamie J. Skibicki is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2008
Location: Pittsburgh  PA
Posts: 8,841
Re: Calorie per dollar ...

What is the obvious detriment to drinking whole milk? Even a gallon if your calories match your output.

I would suggest getting a membership at a wharehouse store (Sam's club, Costco, etc). You'll save some cash if you're eating big.

Last edited by Jamie J. Skibicki; 06-24-2008 at 08:59 AM.. Reason: Forgot to answer the original question
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 08:58 AM   #8
Jay Cohen
Member Jay Cohen is offline
 
Profile:
Join Date: Feb 2006
Location: Sharpsville  PA
Posts: 3,384
Re: Calorie per dollar ...

If you have access to Grass Fed Beef, see what the price is for the Organ meats. Most people do not take the Heart, Tongue, Liver, hence you could get at a lower price.

My beef guy sells most meats in the $3-5 buck per lb, but lets the Organs go for 1.00 a lb.

While you might not find organ meats appealing, I suggest trying some first.

Tongue and Heart both come out tasting like Brisket. I've given many samples to friends and they loved the taste, but were grossed out by the thoughts of what they were eating.
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 12:10 PM   #9
Jason Lin
Member Jason Lin is offline
 
Jason Lin's Avatar
 
Profile:
Join Date: Mar 2008
Location: Dallas  tx
Posts: 226
Re: Calorie per dollar ...

I actually bought a stick of unsalted butter the other day because of its calories (talk about calorie-envy!). But because it has been so long since I used butter in anything I was actually at a loss as to what to do with it. Last night I fried some eggs in it but the combination of yolk and butter kind of grossed me out!

Jay, I'm going to get a freezer this weekend and start getting my meat from local sources (I do live in TX after all so that shouldn't be too hard). Good idea on organ meats. Is there any particular way you have to prepare them? Any recipes?

Btw, on milk: what's everyone's opinion on non-organic milk? Drink it or stay the hell away from it? A gallon of milk (a day) is cheap if you drink the regular kind but not so much if you buy organic.
__________________
"Precious Father, why have you given me this desire to wrestle and then made me such a stinky warrior?" - Nacho Libre
  Reply With Quote
Old 06-24-2008, 12:24 PM   #10
Jonathan Edwards
Member Jonathan Edwards is offline
 
Profile:
Join Date: Sep 2007
Location: Orlando  Florida
Posts: 41
Re: Calorie per dollar ...

When I was on SS (a week ago haha) I drank organic milk. It was about $1 more a gallon over regular milk here. My main reason for this was because regular whole milk made me break out like no other. Also, I didn't like the idea of a lot of added estrogen going into my body.
  Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Calorie in/Calorie out Mike Marin Nutrition 6 08-29-2007 12:53 PM
Calorie Restriction Gary Wimsett Nutrition 3 08-21-2007 01:25 PM
Calorie intake jason hunter Nutrition 9 08-15-2007 08:41 PM
Calorie intake Jason Beatty Nutrition 1 02-21-2007 07:57 AM
When a calorie is not a calorie Rene Renteria Nutrition 1 02-02-2005 09:30 AM


All times are GMT -7. The time now is 11:34 AM.


CrossFit is a registered trademark of CrossFit Inc.