CrossFit Discussion Board  

Go Back   CrossFit Discussion Board > CrossFit Forum > Nutrition
CrossFit Home Forum Site Rules CrossFit FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read

Nutrition Diet, supplements, weightloss, health & longevity

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-2005, 08:12 AM   #1
Christian Hansen
Member Christian Hansen is offline
 
Profile:
Join Date: May 2005
Location: Pasadena  CA
Posts: 146
Holy cow. I just tallyed up my Trader Joe's purchases from October. $630.00. Probably 30 of that was booze so that makes 600 bucks for food. For me. No wonder I'm broke. Getting off the fast food dollar menu for lunch can break a man. I really need to start finding cheaper sources for food and doing some more menu planning. Anyone out there with some ideas for poor and paleo?
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 08:39 AM   #2
Gerhard Lavin
Member Gerhard Lavin is offline
 
Profile:
Join Date: Jun 2005
Location: Berlin  Germany
Posts: 973
Could you do a rough breakdown on what you eat daily and what you bought. $600 does sound excessive.
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 10:08 AM   #3
Ross Hunt
Member Ross Hunt is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2004
Location: Annapolis  MD
Posts: 914
Cheap protein:

Eggs and egg whites (the latter made by throwing the yolk out, not by buying ready-separated).

Cheap monounsaturated fat:

Peanuts.

Cheap vegetables:

Frozen bags by the pound.

Cheap fruit:

Whatever's in season and 99 cents a pound.

This is not tasty by any stretch of the imagination, but if you make most of your meals consist of something like this, you will be better able to afford something more expensive now and then. Incidentally, by the calorie, I believe peanuts are even cheaper than most grains.
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 10:09 AM   #4
Jason Simpkins
Departed Jason Simpkins is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 1970
 
Posts: 221
Yeah, organic veggies and grass fed meats are expensive, but it's all relative. Most people think nothing of spending big bucks on cars, clothes, home electronics etc... but then scoff at shelling out for proper nourishment.

When I was younger and foolish I would think nothing of dropping $200 easy on a night out of partying. Oh man, if I could only have that money and my brain cells back now! Maybe I wouldn't look like this:
http://www.crossfit.com/discus/messages/23/15872.jpg
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 11:29 AM   #5
Ted Williams
Member Ted Williams is offline
 
Profile:
Join Date: Mar 2005
Location: San Jose  CA
Posts: 381
Ahhhhhhhhhhhhhhh!


I'd rather spend money on good food than anything else...

One way to save money on produce, shop at local produce stands. I've found that they are usually cheaper than markets. I walked away with a bag full of stuff from our local stand..it was about $3.50...probably would have hit $10 from Whole Foods.

Ted
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 12:09 PM   #6
William Hunter
Member William Hunter is offline
 
Profile:
Join Date: Dec 2004
Location: Rome  GA
Posts: 967
I'm glad I shop at the local farmer's market. Good fresh food at an affordable price.

I'm also glad that 4 years ago I invested in Whole Foods stock (up 500% :-) )
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 02:25 PM   #7
Beth Moscov
Member Beth Moscov is offline
 
Profile:
Join Date: May 2007
Location: Boulder Creek  CA
Posts: 1,269
I don't find trader joes to really be a low cost option. I spend less on vegies and stuff at my local store (also organic which Tjoes doesn't always have). I think where the joes is good is for canned and bottled things.
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 04:03 PM   #8
Nikki Young
Member Nikki Young is offline
 
Nikki Young's Avatar
 
Profile:
Join Date: Sep 2005
Location: Canberra  ACT
Posts: 458
Yeah fully. I've found that tuna, nuts and cauliflower/broccoli are the best bets! Cheap and last a fair while. Nuts are fairly expensive sometimes, but they last a while. Meat is the most expensive part, chicken and mince...

Eggs for me aren't very cheap because it's around $5AUS for a dozen and i rarely eat the yolks, so they are all gone in 2 meals. I've invested in egg albumen which if you consume in serving sizes 2x a day, works out to be about $25AUS a week (14 meals).

Farmers markets are cheap for some stuff. I find my local supermarket has some good deals sometimes, but somethings are quite a bit more pricey than other places.

I should start growing my own veggies!!!
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 04:55 PM   #9
Beth Moscov
Member Beth Moscov is offline
 
Profile:
Join Date: May 2007
Location: Boulder Creek  CA
Posts: 1,269
My eggs are cheap. I own chickens. Their feed is about $12 bucks a month plus I sell the extra eggs so my own eggs cost nothing.

But this isn't a solution for city dwellers! :talker:
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 05:04 PM   #10
Tim Weaver
Member Tim Weaver is offline
 
Profile:
Join Date: Jun 2005
Location: Phoenix  AZ
Posts: 561
Farmers markets? Fresh produce? this is Phoenix for goodness sake....
  Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
New, vegetarian, and living in Seoul Julia Sweet Starting 11 03-01-2007 06:43 AM
Low Carb, High Fat (and what are economical healthy fat sources?) Erik Davis Nutrition 7 12-05-2006 10:59 PM
The High Cost of Zoning Joshua Newman Nutrition 7 04-09-2005 04:42 AM
Living Fuel???? Keith Wittenstein Nutrition 0 12-14-2004 10:46 AM
High cost for kettlebells warren costa Equipment 10 11-18-2003 08:38 AM


All times are GMT -7. The time now is 04:35 PM.


CrossFit is a registered trademark of CrossFit Inc.