CrossFit Discussion Board  

Go Back   CrossFit Discussion Board > CrossFit Forum > Nutrition
CrossFit Home Forum Site Rules CrossFit FAQ Search Today's Posts Mark Forums Read

Nutrition Diet, supplements, weightloss, health & longevity

Reply
 
Thread Tools
Old 03-18-2009, 12:49 PM   #21
James Compora
Member James Compora is offline
 
Profile:
Join Date: Mar 2008
Location: Monroe  MI
Posts: 1,186
Re: Protien Bang For Buck

5lb of whey - 24g protein a serving, 80 servings - 40$

1920g of Protein for 40$ seems good to me?
__________________
Squat: 405lb Bench: 305lb Press: 160lb Deadlift: 435lb
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 01:05 PM   #22
Chris Walls
Affiliate Chris Walls is offline
 
Chris Walls's Avatar
 
Profile:
Join Date: Apr 2007
Location: North Battleford  SK Canada
Posts: 1,722
Re: Protien Bang For Buck

Quote:
Originally Posted by James Compora View Post
5lb of whey - 24g protein a serving, 80 servings - 40$

1920g of Protein for 40$ seems good to me?
$0.021 per g, not quite as cheap as the eggs mentioned earlier, and definitely not as "nutritious".

But again, not bad as far as affordability.
__________________
Accept no excuses, only results
CrossFit North Battleford
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 01:24 PM   #23
Steven Matheson
Banned Steven Matheson is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2009
Location: Petaluma  CA
Posts: 629
Re: Protien Bang For Buck

Quote:
Originally Posted by James Compora View Post
5lb of whey - 24g protein a serving, 80 servings - 40$

1920g of Protein for 40$ seems good to me?

90+ % of the time, real whole food protein sources are superior to that of a powder.
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 01:58 PM   #24
James Compora
Member James Compora is offline
 
Profile:
Join Date: Mar 2008
Location: Monroe  MI
Posts: 1,186
Re: Protien Bang For Buck

yes i know that, but it is cheap
__________________
Squat: 405lb Bench: 305lb Press: 160lb Deadlift: 435lb
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 03:26 PM   #25
John C Corona
Member John C Corona is offline
 
John C Corona's Avatar
 
Profile:
Join Date: Feb 2009
Location: Palm Bay  FL
Posts: 730
Re: Protien Bang For Buck

Quote:
Originally Posted by Darryl Shaw View Post
Legumes.
lintels = $1.43 for 112grams of protein = $.013/g

black beans = $1.59 for 108g = $.015

Almonds = $5 / 66g = $.08/g

....organic legumes are probably double those prices.
__________________
37/M/5'10"/170.
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 03:47 PM   #26
Jamie J. Skibicki
Member Jamie J. Skibicki is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2008
Location: Pittsburgh  PA
Posts: 8,841
Re: Protien Bang For Buck

Seeing as there is more fiber in beans than protein, the protein is not available for for digestion/absorption.

ground beef 1.99/lb (from butcher, 90% lean) 100-115 grams of protein


Try eating 100 grams of protein from legumes in one sitting.
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 03:47 PM   #27
Marcus Allen
Member Marcus Allen is offline
 
Marcus Allen's Avatar
 
Profile:
Join Date: Feb 2008
Location: Grants Pass  OR
Posts: 1,675
Re: Protien Bang For Buck

Buy WHOLE chickens, turkeys, fish, cows whatever. The price goes down dramatically.

I have removed about half the grain based carbs from my kids diets with no noticeable increase in grocery bills.

We buy meat at a butcher shop, fruits and veggies at growers' markets or from local farmers. You pay a lot for convenience.
__________________
My Log, CFKids Certified
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 05:23 PM   #28
Shawn Michels
Member Shawn Michels is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2009
Location: San Diego  CA
Posts: 322
Re: Protien Bang For Buck

Thanks everyone there is a lot of good information here.

Not sure how I feel about dead cat and/or road kill though

Lately I tried to purchase meats, etc from whole foods but its simply not affordable. That is kind of what made me think of this thread. In the end I am not really trying to decide if I should go organic, etc. I am just trying to pull this together for two reasons:

1. To get ideas for cost effective sources of protein that I may not be thinking about

2. To create a quick reference list so that I can use when I go shopping. You know how super markets have a cost per ounce on most items so you can figure out its true price? Well this is my version of that.

Here are a couple of others that I have thought about. They may be good for snacks, etc.


Cottage Cheese (24oz container) - $2.99 - 78 grams of protein
$.038 per gram

Canned Tuna (5 oz) - $1.29 - 26g of protein
$.049 per gram
__________________
34/m/6'6"/244#/My Log
-"Its changing me.. I am becoming"
  Reply With Quote
Old 03-18-2009, 05:24 PM   #29
Shawn Michels
Member Shawn Michels is offline
 
Profile:
Join Date: Jan 2009
Location: San Diego  CA
Posts: 322
Re: Protien Bang For Buck

Quote:
Originally Posted by Jamie J. Skibicki View Post
Seeing as there is more fiber in beans than protein, the protein is not available for for digestion/absorption.

ground beef 1.99/lb (from butcher, 90% lean) 100-115 grams of protein


Try eating 100 grams of protein from legumes in one sitting.


Holy poop that is like:

$.019 and i really like beef.

I need to become friends with a butcher!!!
__________________
34/m/6'6"/244#/My Log
-"Its changing me.. I am becoming"
  Reply With Quote
Old 03-19-2009, 11:12 AM   #30
Justin McGinley
Affiliate Justin McGinley is offline
 
Justin McGinley's Avatar
 
Profile:
Join Date: Apr 2008
Location: Cherry Hill  NJ
Posts: 3,047
Re: Protien Bang For Buck

Quote:
Originally Posted by Shawn Michels View Post
Holy poop that is like:

$.019 and i really like beef.

I need to become friends with a butcher!!!
A good butcher is a great thing to know.

Everything is cheaper in bulk.
__________________
My Affiliate - CrossFit Aspire in Cherry Hill New Jersey
  Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off
Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Best bang for your buck Heart Rate Monitor?? Nicholas J Miller Equipment 21 03-17-2009 01:52 PM
What is your biggest bang-for-the-buck change? Michael Tong Fitness 26 02-12-2007 11:53 AM
Duane "Bang" Ludwig mentions CF (work & family safe link) Larry Lindenman CrossPit 4 12-31-2006 06:59 PM
Ways to reduce the bang caused by weights Kevin Anderson Equipment 7 03-19-2005 11:09 PM
Protien first? Beth Moscov Nutrition 3 10-30-2004 03:32 PM


All times are GMT -7. The time now is 12:25 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
CrossFit is a registered trademark of CrossFit Inc.