View Single Post
Old 12-01-2009, 06:55 AM   #2
Renee Lee
Member Renee Lee is offline
 
Renee Lee's Avatar
 
Profile:
Join Date: Jan 2009
Location: Boston  MA
Posts: 3,039
Re: Paying for Paleo in College

are you living in an apt or in a dorm? either way, get a crock pot and/or a foreman grill. (clean up will be a little more awkward in a dorm, but still doable)

i bought chicken quarters for $.69/lb yesterday. the pork butt was a little more expensive at $1.09/lb

shop seasonally/locally for fruits and vegetables. If you aren't buying organic, these will be tend to be cheaper. (I miss the .89/lb apple days of sept. and oct.) winter's always tough, but i believe grapes and oranges are in season...and root veggies (beets, turnips, etc) are as well.
__________________
"catapultam habeo. nisi pecuniam dabis, ad capitem tuum saxum mittam."
Translation: I have a catapult. Give me your money or i'll throw a rock at your head.
  Reply With Quote